Mange har glædet sig over at kunne komme til speedway i Holsted på onsdag, men det bliver der ikke noget af.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
Vejrudsigten for de kommende dage indeholder store mængder nedbør, hvorfor ligaklubberne og DMU har truffet beslutning om at udsætte Liga Cup semifinalerne til onsdag 2. juni.
Samtidig udsættes Liga Cup finalen til onsdag 16. juni 2021.
- Beslutningen er truffet i respekt for kørernes sikkerhed. Vi har tidligere i sæsonen set, hvordan store mængder nedbør har resulteret i meget vanskellige baneforhold. En situation, som vi nødigt vil sætte vores aktive i - hellere aflyse en gang for meget, fremfor at gamble med kørernes helbred, understreger direktør Preben Hansen fra Holsted Tigers på klubbens hjemmeside.
Nu ville der ellers endelig være mulighed for at have tilskuere på lægterne, men de må væbne sig med tålmodighed til 2. juni.
Den anden semifinale skulle være kørt på Vojens Speedway Center, men begge er udsat.
I stedet er der match 2. juni, hvor Holsted Tigers får besøg af Team Fjelsted, Region Varde Elitesport og Nordjysk Elite Speedway, hvor de to bedste mandskaber går videre til finalen.
Billetter køb til onsdag kan bruges ugen efter.
(Arkivfoto: migogvejen©)
