Følg migogvejen på Facebook  

Der er igen kommet gang i den udendørs idræt, og eftermiddagen bød også på den første træningskamp.

 

(læs videre under annoncen)

Vejen BC bund

(læs videre under annoncen)

 

 

Fra i mandags må der samles 25 til organiseret sport, og det benytter holdene sig af.

25 sætter dog sine begrænsninger, når det gælder fodbold, og derfor blev der i eftermiddag spillet ni mod ni på kunstgræsbanen ved Vejen Idrætscenter.

Vejens serie 2 hold mødte et blandet hold fra Ribe Boldklub, og det blev en kamp med masser af chancer - brændte chancer.

Det blev dog til syv scoringer, hvor Ribe scorede flest og vandt 4-3 i et opgør, der viste, det stadig er først på sæsonen, og en bane, der er 11 meter kortere end normalt, sætter også sine begrænsninger.

Målet var i begge ender rykket frem til målfeltet, da der netop blev spillet ni mod ni, og der blev spillet tre halvlege på hver 30 minutter.

Ribe vandt første halvleg med 1-0. Emil Sørensen udlignede for Vejen på hovedstød efter hjørnespark.

Vejen kom foran med 2-1 på et flot hovedstødsmål, men Ribe udlignede på angrebet efter.

Ribe kom også foran med 3-2 og 4-2, inden Jakob Pedersen reducerede til slutresultatet 3-4.

Ribe-holdet trænes i øvrigt af Klaus Nielsen, der tidligere har stået i spidsen for Vejen.

(Fotos: LLN Press©)

 

vejen s2 21 01vejen s2 21 03vejen s2 21 04vejen s2 21 06vejen s2 21 05

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies