Følg migogvejen på Facebook  

Der var spænding til langt hen i sidste periode, inden BKV'81 lørdag kvalificerede sig til finalen i final four på eget gulv.

Falcon har før drillet BKV'81 og vundet, men i dag skulle det være.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

Efter en suveræn sæson i 1. division vest skulle Vejenholdet møde Falcon i kampen om at komme i søndagens finale.

Det lykkedes, men for første gang oplevede hjemmepublikummet for alvor spænding mod et 1. divisionshold.

Falcon kom bedst fra start og førte med 5-0 og førte knebent med 35-34 efter anden periode. I tredje periode var stillingen bl.a. 34-39 og 40-44, og i sidste periode var gæsterne foran med 55-53 og oppe på 60-62, men til sidst endte BKV'81 med en sejr på 78-68.

Dermed gælder det søndagens finale, hvor modstanderen bliver vinderen af 1. division øst, Gladsaxe 1, der besejrede Vejens ærkemodstander, Bjerringbro, med 76-70 i den anden semifinale.

Dagens opgør mellem BKV'81 og Falcon blev i øvrigt ramt af et grimt uheld, da en Falcon-spiller i slutningen af anden periode slog hovedet i gulvet og var groggy.

(Fotos: migogvejen©)

basketball 25 22

Tyson Tucker drev flere gange gæk med Falcon og blev suveræn topscorer for BKV'81 med 34 points.

basketball 25 20basketball 25 21basketball 25 23basketball 25 25

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies