Følg migogvejen på Facebook  

AFBUD: Vejens basketballspillere i 1. division kom ikke i kamp onsdag aften.

For anden gang i denne sæson var der afbud fra Odense.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

* * *

 

LICENS: BKV'81 og Bakken Bears har besluttet at fortsætte deres dobbelt licens omkring Tyson Tucker, som migogvejen tidligere har omtalt https://migogvejen.dk/nyheder/sport/11495-samarbejde-med-topklub

Det betyder, at Tyson fortsat vil være en del af BK Vejens hold og vil deltage i de afgørende kampe for klubben.

- Vi er stolte og glade for, at Tyson har fået muligheden for at fortsætte sin positive udvikling hos BK Vejen samtidig med, at han kan teste sine talenter på højeste niveau i Danmark gennem samarbejdet med Bakken Bears. Denne beslutning viser vores commitment i at støtte vores spillere i deres personlige og professionelle udvikling, lyder det fra basketformanden i Vejen, Morten Jensen.

- Vi håber, at Tyson Tucker fortsætter denne udvikling den kommende sæson i basketligaen for Vejen, lyder det videre fra BKV'81, der fortsat arbejder på at komme op i landets bedste række.

 

* * *

 

HÅNDBOLD: Håndboldherrerne fra FSH Holsted har det svært i Danmarksserien.

Efter ombrydningen er det kun blevet til et enkelt point i de første fem kampe, og holdet ligger under nedrykningsstregen.

Lige over ligger Ammitsbøl/Egtved med seks points, og netop de to hold mødes i weekenden.

 

* * *

 

HÅNDBOLD: Vejen HKs håndbolddamer i Danmarksserien tabte topopgøret på udebane mod Kolding KFUM Håndbold med knebne 25-26.

 

* * *

 

HÅNDBOLD: I herrernes serie 1 holder Vejen HK ved i toppen af den meget jævnbyrdige pulje.

Efter seks kampe ligger holdet et point efter Blåbjerg HK. I aften får Vejen-herrerne besøg af bundholdet Bramming IF.