Følg migogvejen på Facebook  

Askov-Malt Ungdoms- og Idrætsforening var igen værter for kommunens største indendørs fodboldturnering, Sydjysk Sparekasse Cup, der vanen tro løb af stablen mellem jul og nytår.

I alt blev 604 kampe afviklet, da 211 tilmeldte hold dystede mod hinanden i løbet af to dage.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

- De yngste spillere er fem år, og så har vi seniorspillerne i gang om aftenen, fortæller, Klaus Brink-Hansen, der sammen med Lea Løvendahl, Frank Thomsen og Stefan Krebs Jensen har arrangeret stævnet.

Udover de fire stævneledere har Hanne Aarup og Kasper Nyman Andersen været ansvarlige for alle sponsorater til stævnet.

Vejen Idrætscenter lagde baner til, hvor bolden blev spillet fra morgen til aften begge dage.

- Det er gået over al forventning. Alt har bare flasket sig i år, fortæller stævneleder Klaus Brink-Hansen, der blandt flere af stævnelederne fik hjælp af sine familiemedlemmer under stævnet.

- Vi kan bare ikke lade være, fortæller Marianne Brink-Hansen, der sad ved dommerbordet begge dage.

Også formanden for Askov-Malt Ungdoms- og Idrætsforening er tilfreds med afviklingen af fodboldturneringen.

- Der har været liv og glade dage på både baner og lægter. Det er herligt at kunne samle så mange fodboldspillere på én gang. For flere er det jo nærmest en juletradition at deltage, fortæller formanden for foreningen, Signe de Place Knudsen.

- Vores stævneledere gør en uvurderlig indsats for at stable så stort et arrangement på benene. De lægger mange timer i det. Derudover er der over 60 frivillige, der blandt andet dømmer kampe og sidder ved dommerbordene. Det er beundringsværdigt, fortsætter formanden.

Igen i år udspillede den helt særlige tradition sig ved præmieoverrækkelsen for de yngste spillere i rækkerne u6 og u7. Her gik de 5-6-årige fodboldspillere og deres trænerne gennem en mørklagt Hal 1 til tonerne af »We Are the Champions«. En lyskegle ramte skiftevis de mange hold, der blev klappet ind af stående tilskuerne på en fyldt langside. Uanset resultat fik alle de yngste spillere en flot pokal.

- Det er fedt for de små, at der bliver gjort så meget ud af præmieoverrækkelsen. Vores børn var ikke til at skyde igennem, fortæller en forælder til en af de yngste spillere. Det er det bedste indendørs stævne, vi har været til, og vi kommer klart igen, fortsætter hun.

(Fotos: migogvejen©)

 

sydjysk sparekasse cup 24 01sydjysk sparekasse cup 24 02sydjysk sparekasse cup 24 03sydjysk sparekasse cup 24 05

askov fodbold pr

AMUIs yngste spillere. Fra venstre er det træner for u6, Christian Juhl Barsballe, Storm, Anton, Joachim, Thormod og Lukas. 

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies