Følg migogvejen på Facebook  

De seneste uger har der været tralvt på markerne.

Landbruget er i fuld gang med at få høsten i hus.

Det skal også Hygum Hjemstavnsgård have, men her sker det med et noget ældre og nostalgisk materiel.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

I dagene torsdag til søndag er der lejlighed til at opleve »Høsten gennem 100 år« på Hygum Hjemstavnsgård.

Det er muligt at opleve, hvordan karlene høster med segl og le, mens pigerne går bagved og binder op.

Det næste store fremskridt var selvbinderen. Den kunne både høste og binde neg, så nu skulle der kun sættes i skok og efterfølgende køres hjem i loen eller sættes i hæs uden for laden, hvor det skulle tærskes med plejl eller tærskeværk.

Som til et rigtigt høstarrangement skal der være en høst taler, som i år er tidligere Folkeskolelærer Else Schjødt Kock.

Der er også rigtig mange andre ting i gang på gården. Ved Spændhuset fortælles der om Spindehørrens forarbejdning fra frø til tøj.

I den gamle smedje kan børnene være med til at fremstille en lille ting, de kan få med hjem. I den anden ende at smedjen er stenovnen tændt op. Her bages der boller og andet godt til ganen.

Fra køkkenhaven kan der købes kartofler, gulerødder, løg, rødbeder, grønkål og glaskål i markboden.

Bloksaven, der er trukket af den gamle Frichs motor fra Alfa i Vejen, saver store træstammer til planker og brædder.

- På pladsen kan du møde pile fletter og jydepottemager. I historisk køkken kan der købes kaffe og hjertevafler, som kan nydes på vores store fine terrasse, mens børnene kan boltre sig med stylter, trille hjul, ringspil, male mel til egne boller og kan være med til at lave et reb, de kan tage med hjem. I det gamle stuehus bliver der lavet smagsprøver på det gamle ringkomfur, og i stuerne er kniplebræt og strikketøjet i fokus. lyder det fra arrangørerne.

Uden for stuehuset har Haderslev Kaninavlerforening lørdag og søndag deres årlige show med kanin hop konkurrence og udstilling.

(Arkivfoto: migogvejen©)

 

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies