En ny kuffert er på vej på Museet Sønderskov.
Eller rettere to i projekt »erindringskufferten«, så der er en til både kvinder og mænd.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
- Vi har en forpligtelse til at komme ud og formidle historien, men vi har svært ved at nå ud til de demente.
- Det skal erindringskufferten så være med til, fortæller Christian Ditlev Rasmussen, musemsinspektør, til migogvejen.
Projektet er startet her i november, og i sidste uge var ældreminister Mette Kierkgaard (M) forbi for at høre om projektet.
Samtidig fik hun en rundvisning af museumsdirektør Nick Schaadt og syntes godt om både stedet og kuffertprojektet.
Christian Ditlev Rasmussen fortæller, at de første tanker om historieformidling til demente startede i 2022.
- Det er forsøgt andre steder i landet, og vi har besøgt en erindringslejlighed på en studietur til Aarhus.
- Vi oplever interessen for det hos de lokale plejehjem og kan komme i gang takket være et tilskud fra Region Syddanmark på 368.000 kroner, fortæller Christian Ditlev Rasmussen.
Tanken er at have en kuffert med ud til de demente og få en snak om de ting, der er lagt i den. Det kan være ting fra årene omkring 1960 og 1970, som man kan snakke om uden at spørge, om de direkte kan huske tingene fra dengang.
Tanken er så at lave en kuffert til både kvinder og mænd. Interesserne har nok været forskellige. Der er nok de færreste kvinder, der kørte med f.eks. modeltog.
- Projektet kører nu til sommer, og vi skal finde ud af, hvad der fungerer og få det rettet til og håber, vi kan køre projektet videre, noterer Christian Ditlev Rasmussen.
Medarbejdere fra Sønderskov har tidligere været ude på plejehjemmene og været med til at stimulere de demente. Nu kommer der et nyt tiltag med.
- Det er et meget spændende projekt, og vi glæder os til for alvor at komme i gang. Vi har før været ude, men det er trods alt en uvant målgruppe for os, lyder det fra Sønderskov.
Målgruppen er demente på plejehjemmene, og der ventes besøg hos 180-250 demente på plejehjem rundt i kommunen. Demente, der skal rammes på sanserne, hvor erindringen kommer frem, når de ser tingene.
(Billedtekst:
Museumsdirektør Nick Schaadt fortæller ældreminister Mette Kierkgaard (M) om både museet og projekt erindringskuffert. Fotos: migogvejen©)

Museumsinspektør Christian Ditlev Rasmussen glæder sig til at få erindringskufferten fyldt op og komme ud til de demente.

Lene Theresa Hansen er tilknyttet projektet, som hun her fortæller ældreministeren om.

Borgmester Frank Schmidt-Hansen (C) og viceborgmester Jørgen Thøgersen (A) deltog i mødet med ældreministeren.

Ministerbilen kørte helt til døren på Sønderskov.
