Følg migogvejen på Facebook  

FODBOLD: I foråret har Røddings serie 3 hold haft svært ved at ramme netmaskerne.

Mandag aften lykkedes det at få scoret fire mål, men det blev alligevel kun til et enkelt point mod rækkens førerhold, Hviding IF/Kvik 70, da også gæsterne scorede fire gange i det målrige opgør i Rødding.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

Gæsterne scorede først, men Kasper Johannesen og Lars Kynde bragte Rødding IF foran med 2-1 inden pausen.

Det blev 2-2, inden Marcus Kærsaa bragte Rødding foran med 3-2. Så scorede gæsterne to gange til en føring på 4-3, inden Kasper Johannessen udlignede på straffespark for Rødding IF til slutresultatet 4-4.

Det ene point betyder, at Rødding IF stadig ligger tredjesidst, så derskal flere points på kontoen i de sidste fire kampe, så holdet ikke skal ud i kval-kampe for at blive i serie 3. Torsdag aften gæster Vejen SF Rødding.

 

* * *

 

GOLF: Vejen Golfklub er kommet godt fra start på sæsonen.

Lørdag:
4. division: Vandt 10-2 hjemme mod Kaj Lykke
Kvalifikation: Vandt 9-3 ude mod Kellers Park

Søndag:
4. division: Vandt hjemme 8-4 mod Nordborg
Kvalifikation: Taber hjemme 3-9 mod Kolding

Veteranholdet spillede også hjemme lørdag og søndag. Lørdag blev det til en sejr over Sønderjylland, mens det søndag blev til et nederlag til Ribe Golfklub.

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies