I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktionsfacilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise.
Dertil kommer de 100, der skal lave burgere til 500 McDonald's-restauranter i Danmark, Sverige og Finland.
Det hele skal foregå i de lokaler, der tidligere husede Skare.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
- Det er fantastisk med flere arbejdspladser, skattekroner og forhåbentlig øget bosætning til kommunen. Det er helt i tråd med kommunens vækststrategi og er endnu et resultat af Vejen Kommunes topposition i erhvervsvenlighed. Det vil hjælpe godt med til at udvikle kommunen, hvor vi kan fortsætte fødevareproduktion i balance med grøn omstilling, siger borgmester Christian Lund (V) i en pressemeddelelse.
Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise. Ved at udvide produktionen i Danmark sikrer Danish Crown sig muligheden for at eksportere de færdige produkter fra den nye fabrik til attraktive markeder i blandt andet Asien.
- Det er fantastisk, at vi nu skal ansætte flere medarbejdere. Det er resultatet af, at vi igen får flere grise til slagtning, for det giver behov for flere hænder. Vi har derfor meget nøje vurderet, hvor og hvordan vi kunne udvide vores produktion. Ved at gøre det i Danmark kan vi både sælge varerne ferske i Europa og eksportere dem på frost til vores kunder over hele verden, og netop den fleksibilitet har vi prioriteret, siger Niels Ulrich Duedahl, Group CEO i Danish Crown.
Med start omkring 1. oktober er det planen, at der hver uge skal udbenes 60.000 forender fra grise i de lokaler på Industrivej Syd i Vejen, som Danish Crown allerede ejer. Delstykkerne tilføres fra koncernens slagterier i Horsens, Herning, Rønne og Blans ved Sønderborg.
- De seneste måneder har vi faktisk udnyttet vores udbeningskapacitet på vores danske slagterier fuldt ud, så derfor har vi behov at udvide. Ved at etablere en specialiseret produktion i Vejen kan vi opnå en meget høj effektivitet. Samtidig vil det tage noget kompleksitet ud af vores slagterier, så de faktisk også kan producere mere effektivt, siger Jesper Sørensen, der er produktionsdirektør for griseslagterierne i Danish Crown.
Den nye fabrik etableres i en del af de cirka 14.000 kvadratmeter bygninger, som Danish Crown overtog 1. april 2023. Bygningerne er i forvejen indrettet til fødevareproduktion, og netop derfor slog Danish Crown til, da bygningerne kom til salg. Det vil dog kræve en mindre ombygning og modernisering af lokalerne, inden de igen kan tages i brug.
- Fabrikken i Vejen ligger ideelt placeret geografisk i forhold til vores tre jyske slagterier. Samtidig er det i et område, hvor der er tradition for fødevareproduktion, så derfor ser vi gode muligheder for at tiltrække den nødvendige arbejdskraft, siger Jesper Sørensen.
Danish Crown har allerede iværksat processen med at søge de nødvendige tilladelser. Det er forventningen, at de kan være på plads inden udgangen af 1. kvartal 2025, og så vil alt være klar til at producere i toholdsskift fra 1. oktober.
Direktør Finn Klostermann har tidligere fortalt, at den første levering til McDonald's kommer efter sommerferien. Bygningen er klar i slutningen af marts, og procesudstyret er installeret og klar midt i maj.
- Vi bruger de 5500 af de 14.000 kvadratmeter og producerer 60 tons eller 800.000 burgere om dagen, fortalte han under et besøg op til kommunalvalget.
- PÅ sigt kan det være, vi skal byde ind på flere lande for McDonald's lød det videre.
(Fotos: migogvejen©)

Christian Lund (V) besøgte i valgkampen Danish Crown i Holsted og mødte her mælkeproducent og bestyrelsesmedlem Karsten Willumsen (t.v.), og direktør Finn Klostermann.

Finn Klostermann

Under valgkampen bød direktør for Danish Crown Beef, Finn Klostermann, velkommen til økonomiminister Stephanie Lose (V).
