Følg migogvejen på Facebook  

En større brand syd for Kolding kostede i dag hjælp af brandfolk her fra området. 

(opdateret klokken 21.30)

Brandfolk fra de to frivillige brandværn i Jels og Rødding har været i gang - sammen med mange andre.

Årsagen til branden er brug af en ukrudtsbrænder.

 

(læs videre under annoncen)

(tryk på annoncen og se mere)

 

Klokken 10.38 kom alarmen om brand i industribygning på Skamling Efterskole i Sjølund. Mere præcist brand i en 600 kvadratmeter stor lade med halm, der bruges til opvarmning på skolen.

- Jeg kan bekræfte, at der er blevet brugt en ukrudtsbrænder. En person er sigtet for overtrædelse af beredskabsloven i forbindelse med branden, fortæller vagtchef hos Sydøstjyllands Politi, Michael Eldrup, til Kolding Netavis.

Brandfolkene i Jels blev kaldt med tankvogn og slangetender klokken 11.05, og efter nogle travle timer var der brug for friske folk til at afløse brandfolkene, og klokken 16.16 blev Rødding frivillige Brandværn kaldt til assistance med tankvognen.

I aften fortsætter slukningsarbejdet, og klokken 21.00 blev sprøjten fra Rødding kaldt derud.

Klokken 21.30 kom så turen til udkald til slangetender og tankvogn fra Brørup.

(Fotos: H.E. Haulrich©)

brand sjolund 26 05 hehbrand sjolund 26 01 hehbrand sjolund 26 02 hehbrand sjolund 26 03 heh

brand sjolund elo ny

Også i aften arbejdes der med slukningen i Sjølund. (Foto: Elo Christoffersen©)

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies