Følg migogvejen på Facebook  

Et klart flertal i byrådet sagde i eftermiddag ja til at finde penge til en ny fodboldbane ved Vejen Idrætscenter.

En bane, der bliver behov for, når DBUs talentcenter bliver en realitet og overtager den nuværende bane syv.

Den nye bane vurderes at koste 1,2 millioner kroner, og byrådet sagde i dag ja til at afsætte pengene på næste års budget.

 

(læs videre under annoncen)

 

(tryk på annoncen og se mere)

 

- Jeg vil gerne starte med at sige, at jeg forstår ønsket om at udvikle vores faciliteter og skabe gode rammer for idrætten. Men som folkevalgte har vi også et ansvar for at passe på borgernes penge og sikre, at beslutninger hænger økonomisk sammen – både nu og i fremtiden. Da projektet om DBU’s regionale fodboldcenter blev vedtaget, blev det stemt igennem med 20 stemmer for og syv imod. Allerede dengang var der bekymringer om økonomien. Desværre ser vi nu, at de bekymringer ikke var ubegrundede, konstaterede Anne Grethe Hallum (Æ) på byrådsmødet.

Ifølge Vejen IC kommer der til at mangle udendørs plads, hvis der ikke etableres en ny bane.

- Det betyder, at regningen fortsætter med at vokse, og hvordan forklarer vi borgerne, at regningen bliver ved med at stige, mens vi samtidig taler om prioriteringer og besparelser andre steder. Det handler ikke om at være imod sport eller udvikling. Det handler om ansvarlighed, lød det videre fra hende.

Fra starten var der lagt op til, at DBUs center skulle placeres på den anden side af bane syv, men siden er der lavet nye tegninger, som tidligere omtalt på migogvejen - https://migogvejen.dk/nyheder/sport/13746-kraever-ny-fodboldbane

- Det er en glidebane, vi er ude på, mente Nils Brøndumbo, der også stemte imod.

- Det virker som om, det hele er en lille smule dårligt forberedt, mente Kasper Kjær Jensen (I).

Den holdning var Jørgen Thøgersen (A) enig i.

- De her 1,2 millioner kroner burde have været med fra starten. Det er ærgerligt, de ikke var det, men jeg står på mål for det og tror stadig, at DBUs center bliver til gavn for hele Vejen Kommune, lød det fra Jørgen Thøgersen.

Også borgmester Christian Lund (V) var træt af, at der nu kommer en ekstra regning, men han er heller ikke i tvivl om, at det kommende center bliver en succes for kommunen.

Socialdemokratiet, Venstre og de konservative stemte for at afsætte de 1,2 millioner kroner, mens de syv medlemmer fra SF, Dansk Folkeparti, Danmarksdemokraterne og Liberal Alliances stemte imod.

Centret bliver et af ni centre, DBU anlægger i Danmark - heraf fire i Jylland.

anne grethe hallum 25 01

Anne Grethe Hallum (Æ) mener, at modstanderne havde set rigtigt. Der kommer ekstra omkostninger til det nye DBU-center.

 

nyhedsbrev luft

We use cookies
For at give dig den bedste onlineoplevelse bruger denne hjemmeside cookies