Området har nu fået sin anden camino. Camino Malt Herred supplerer Camino Frøs Herred.
Første etape af den nye ca. 100 kilometer vandrerute blev åbnet i eftermiddag.
(læs videre under annoncen)

Formanden, Rigmor Bruun, lagde heller ikke skjul på, at der var hentet både inspiration og hjælp hos caminoen den sydlige del af kommunen.
Efter fire års forberedelse kunne første etape fra Folding Kirke åbnes.
Med musik af de lokale lurblæsere blev der budt velkommen af formanden, mens borgmester Frank Schmidt-Hansen (C) foretog den officielle åbning, der samlede omkring 100 deltagere.
- I frivillige har lagt et enormt arbejde i caminoen, og det er ikke kun en vandrerute, der kan bringe folk fra kirke til kirke - det er også en vandring ind i historien, konstaterede borgmesteren.
Rigmor Bruun fortalte, at det første skridt mod camino Malt Herred blev taget 10. oktober 2021.
Nu er første etape åbnet, og 2026 vil byde på flere åbninger, inden ruten står færdig og forbinder de 13 kirker i Malt Herred, Folding, Johanneskirken, Brørup Gl. Kirke, Malt, Askov, Vejen, Læborg, Lindknud, Hovborg, Holsted, Sankt Peder, Stenderup og Føvling.
Arrangement i eftermiddag bød på ca. otte kilometer tur over Sønderskov mod Johanneskirken i Brørup.
- Camino Malt Herred er inspireret af de historiske pilgrimsruter og giver mulighed for at finde ro, nyde naturen og opleve både kulturhistorie og kirker i landskabet, lyder det fra foreningen bag caminoen.
(Fotos: migogvejen©)

Vandringen på den nye camino startede ved Folding Kirke.

Formanden, Rigmor Bruun, glædede sig over, at første etape nu kunne åbnes.


Borgmester Frank Schmidt-Hansen (C) stod for den officielle åbning af caminoen.

Lurblæserne var med til at gøre åbningen festlig.