De seneste år har julebrødrene fra Lillelund Julemuseum, Brian og Bønny Lillelund, også været aktive i Grindsted.
De har deltaget i julemessen og julepyntet tomme butikker.
Nu har det også også ført til et samarbejde med Birgitte Antonius og John Skou, der står bag den professionelle »Grindstedrevyen«, der løber af stablen i perioden 15.-25. januar.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
De optræder også som duo i »Revysangens genklang«, og det vil senere på året kunne opleves på julemuseet i Sønderskov.
Her er de på scenen med en rejse i revysangens historie 4. oktober med nedslag på numre fra 1896 til 2022 og igen 4. november, hvor der måske er lidt jul ind over uden at være de kendte julesalmer.
- Vi elsker selv revy og sketch og glæder os over at kunne præsentere dem her på museet, lyder det fra Brian og Bønny Lillelund.
De vælger i år at vente med at åbne for museet til oktober, og i øjeblikket er der gang i lidt ombygning.
De kommer dog ikke til at ligge på sofaen hele sommeren. De har som tidligere omtalt overtaget »Gåsemandens Gård« i Hemmet, og her er der flere aktiviteter på vej, og i slutningen af året laves også en juleudstilling der.
Udstillingen i Sønderskov fortsætter også i år, hvor der kan fejres 10 års fødselsdag med bl.a. julemarkeder.
- Det bliver et ret vildt år, konstaterer Bønny Lillelund
(Fotos: migogvejen©)

Julebrødrene har lavet en aftale med »Revysangens genklang« her repræsenteret af John Skou.
