Et rejsegilde er håndværkernes festdag.
Dagen, hvor der markeres, at et byggeri er rejst.
(læs videre under annoncen)
(tryk på annoncen og se mere)
Håndværkerne var også på plads, da Vejen Gymnasium og Erhvervsskole onsdag inviterede til rejsegilde - de var dog ikke i flertal.
Mange lagde vejen forbi det 1800 kvadratmeter store byggeri.
Et byggeri, der skal huse eleverne i fusionsskolen - fusionen mellem Vejen Gymnasium og HF og Vejen Business College.
Der bliver set frem til at samle de to skoler, men det bliver senere end oprindelig planlagt.
Byggeriet blev ramt af seks uger med frost, og det har forsinket arbejdet, så de nye lokaler står klar 9. november.
- Vi glæder os, til byggeprocessen er til ende, konstaterede rektor Lars Bossen.
Et byggeprojekt kan ikke undgå at give støj, men parterne føler, at det fungerer godt.
- Det kræver lidt mere af os alle at bygge på en skole, der samtidig er i fuld drift. Der er elever, lærere og en hverdag, der skal fungere ved siden af byggeriet, og det kræver både hensyn og god dialog. Det synes jeg, vi er lykkedes rigtigt godt med sammen, lød det fra Daniel Rasmussen fra List Byg.
- Det er altid noget særligt at stå til et rejsegilde. Det er ikke længere kun tegninger, beregninger og projektmøder, konstaterede Daniel Rasmussen.
Nu kan det opleves, hvordan det kommer til at se ud.
- En vigtig del af opgaven har været, at byggeriet skulle passe ind til den eksisterende skole. Det skulle ikke bare være en tilbygning, der blev sat ved siden af - det skulle føles som en naturlig forlængelse af det, som allerede er der. Og når jeg kigger rundt i dag, synes jeg faktisk, at man allerede nu kan se, at det lykkes rigtig godt, lød det ved rejsegildet.
Og så blev pølsevognen åbnet, og der kunne nydes pølser og drikkevarer.
(Fotos: migogvejen©)
migogvejen har tidligere skrevet om fusionen og første spadestik:
https://migogvejen.dk/byer/vejen/12759-et-spadestik-til-fremtiden
https://migogvejen.dk/byer/vejen/12022-fusionen-er-godkendt




